Specijalno priznanje "31. januar" koje se u Vranju dodeljuje povodom Dana grada, mogao bi da dobije i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon što ga je u oblasti umjetnosti predložila Komisija za mandatno-imunitetska pitanja. I dok književnici i profesori ovu odluku vide kao političko poltronstvo i degradiranje umjetnosti, u Komisiji ne odgovaraju zašto je Vučić predložen za gradsko priznanje.
Osim titule i diplome, nagrada sadrži i novčani dio od 100.000 dinara, a Vučić bi trebalo da bude nagrađen za doprinos umetničkom stvaralaštvu i izgradnji nove zgrade vranjskog Pozorišta.
Ipak, kako su došli na ideju da priznanje dodjele Vučiću, koji su kriterijum koje dobitnik treba da ispuni za ovo priznanje i koliko ima predloženih kandidata, iz Komisije nisu odgovarali.
Konačnu odluku o dobitnicima donijet će odbornici na narednoj sjednici Skupštine zakazanoj za 24. januar.
Da je prijedlog da se Vučiću dojeli gradsko priznanje u oblasti kulture samo političko poltronstvo i da se time obesmišljava nagrada, smatraju književnici i profesori.
Miroslav Cera Mihailović, pjesnik za odrasle i djecu, osnivač “Borine nedjelje” u Vranju, urednik Književne zajednice "Borisav Stanković", član Udruženja književnika Srbije, Srpskog književnog društva i saradnik Matice srpske, kaže za Južne vesti da je u Vranju suspendovano sve što bi se moglo nazvati kulturom.
Svaka aktuelna lokalna vlast kao da se utrkuje sa prethodnom u satiranju istinskih kulturnih vrijednosti. Konkursi za projekte u kulturi svode se na rad cenzorskih makaza stranačkih komisija koje, po pravilu, odobravaju sredstva samo za najtrivijalnije projekte politički podobnih autora. Ključnim institucijama od nacionalnog interesa ne samo da se onemogućuje rad, već im se osporava i pravo na postojanje. Jasno je da u atmosferi kulturne samookupacije jedne partitokratske države ni nagrade ne mogu biti izuzete iz vladajućeg trenda. Ovo je samo još jedan u nizu primjera njihove potpune devalvacije i obesmišljavanja - kaže Mihailović.
Zoran Dimić, profesor na departmanu za filozofiju na Filozofskom fakultetu u Nišu i aktivni učesnik u kulturnom životu Vranja i juga Srbije, smatra da je dodjela priznanja nekome ko ne stvara na teritoriji grada neprihvatljiva i da predstavlja političko poltronstvo.
Nagrade prije svega treba dodijeliti ljudima koji stvaraju na lokalu u bilo kojoj sferi. To je duboko suprotno prirodi te nagrade da se ona dodeljuje nekome ko ne stvara na teritoriji grada, pa je sa te strane neprihvatljivo. U Vranju ima puno ljudi koji imaju iza sebe ozbiljan rad. A druga stvar je što je to jedno političko poltronstvo, da svaki grad u Srbiji dodjeljuje nagradu predsjedniku Republike. Posebna tema je kako se kod nas tretira kultura na raznim nivoima, kada je u pitanju finansiranje i status umjetnika - kaže Dimić.
Da je ovakva odluka uvreda za Vranjance, smatra i Nela Dimitrijević, profesor srpskog jezika i književnosti i kaže da nema ujmetnosti u tome koliko je novca neko izdvojio za rekonstrukciju Pozorišta.
Nije taj neko iz svog džepa izdvojio sredstva već iz budžeta koji čine pare građana. Još je licemernije u svemu što nagrada sa sobom nosi i novčani iznos, to meni liči na reket - sredstva su uplaćena, ajde sad da vratimo dio. Nije izgradnja Pozorišta razvoj umjetnosti i kulture, to je ipak samo zgrada. Pozorište ne čini zgrada, glumcima treba odati priznanje - zaključuje Dimitrijevićeva.
Podsjetimo, Vučićevo ime u posljednje vrijeme sve se češće nalazi u oblasti kulture, a zbog pokroviteljstva na niškom pozorišnom festivalu Teatar na raskršću reditelji su otkazivali rad na predstavama jer je to, prema njihovim rečima, nedopustivo za sve one koji se ozbiljno bave kulturom, prenose Južnevesti.com