Dok se cijeli svijet bavi time kako i zašto je britanski princ Hari sa suprugom Megan odlučio da napusti kraljevske dužnosti u Ujedinjenom Kraljevstvu, niko se ne pita o životima sinova princa Aleksandra Karađorđevića.
Princ Aleksandar Karađorđević šokiran je napadima crnogorske države na Srpsku pravoslavnu crkvu (SPC), ocjenivši ih bezobzirnim i brutalnim, ranije je pisao Kurir:
On je u saopštenju naveo da događaje koji su obeležili završetak 2019. godine u Crnoj Gori prati sa uznemirenošću i žalošću.
- Brutalni napad države na SPC i Mitropoliju crnogorsko-primorsku, javno opravdavan tobožnjom brigom za ljudska prava i demokratiju, podseća na vremena za koja smo (ne) opravdano verovali da su davno ostala za nama - istakao je princ Aleksandar.
Princ Aleksandar je ocenio da vremena možda i jesu prošla, ali metodi i bezobzirnost nisu, nego su, naprotiv, evoluirali.
- Štaviše, ponižavanje vernika SPC i onih građana Crne Gore koji se smatraju i osećaju Srbima proglašeno je državnim i nacionalnim interesom i doprinosom demokratiji i načelu ljudskih prava. To nije samo žalosno, to je tragično - poručio je princ Aleksandar.
On je pozvao sve ljude dobre volje da se sa dobrim namerama i svešću angažuju kako ovaj eksces, ma koliko potresan, ne bi prerastao u novu vrstu istorijskog mita koji će razdvojiti porodice, prijateljstva, kumstva, sećanja i budućnost.
- Ako do toga dođe, gubitnici će biti isti, sa obe strane barikade, i to zauvek - naglasio je princ Aleksandar.
U Crnoj Gori usvojen je Zakon o slobodi veroispovesti, kojim se praktično omogućava državi da otme imovina SPC, što je izazvalo negodovanje građana, koji već danima protestuju širom Crne Gore, tražeći njegovo povlačenje.
Dokle je u međuvremenu u Velikoj Britaniji sve daleko otišlo, govori i podatak da su mediji smislili čak i naziv megzit (nastao od reči Megan i izlaz). Izuzetak nije ni Srbija, jer se javnost u Srbiji dosta interesuje o životu mladog britanskog para i pomno se prati svaka vijest o njima.